FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO

BAKTERIJSKI OŽIG BUČNIC - PSEUDOMONAS SYRINGAE  PV. LACHRYMANS  (Smith & Bryan) Young et al.

Bolezenska znamenja in biologija

Poleg kumar bakterija okužuje tudi druge vrste iz družine Cucurbitaceae, vendar je virulentnost posameznih sojev glede na različne sorte različna.

Prvi simptomi se pojavijo na kotiledonih sadik kot prozorne, okrogle pege, ki kasneje postanejo motne in nepravilnih oblik. Na listih se oblikujejo oglate pege omejene z listnimi žilami. V začetku so prozorne in oljnate, kasneje se sušijo in temnijo. Izumrlo tkivo je krhko in se lomi tako, da se pojavi luknjičavost. V vlažnem vremenu lahko na spodnji strani lista opazimo bakterijski eksudat, ki se hitro suši, ostaja pa svetla prevleka.

Z listov se okužba širi na pecelj in steblo, kjer se pojavijo podolgovate svetle do temne pege, ki se kasneje sušijo in kodrajo. Pojav kapljic bakterijskega eksudata jantarne barve na listih in steblu nam lahko služi kot diagnostični znak za to bolezen.

Oboleli mladi plodovi se rumeno in kasneje temno obarvajo, se deformirajo, zgrbančijo nato se ločijo od peclja in odpadejo. Začetek okužbe na starejših plodovih prepoznamo po majhnih, oljnatih pegah. Tkivo znotraj peg se zmehča in iz njih izteka bakterijski eksudat, ki je sprva svetel in tekoč, kasneje se strdi in potemni. Po izgledu eksudata v obliki solze je parazit dobil tudi ime (lacryma-solza).

Z obolelega ploda parazit pride tudi v seme. S setvijo okuženega semena se infekcija prenese na sadike, ki lahko tudi povsem odmrejo. S kotiledonov se okužba prenaša na kasneje oblikovane liste.

Epidemiološko - ekološke značilnosti

Parazit se prenaša s semenom. Prezimuje v obolelih rastlinskih ostankih v tleh. V suhem okuženem listju ohranja vitalnost več kot 2 leti. Sekundarne okužbe tekom vegetacije in prenos z ene rastline na drugo pospešujejo dežne kaplje in žuželke.

Do infekcije pride v vlažnih razmerah preko listnih rež, hidatod ali poškodb.

Varstvo

Uporaba zdravega semena za setev. Primeren kolobar, uničevanje rastlinskih ostankov po obiranju plodov, pravilna agrotehnika in izbira odpornejših sort.

 

Besedilo: BTF-Agronomija
New Page 1
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za zdravstveno varstvo ratlin